"Apprentice"

Skład: 

F.Raczkowski-p, P.Wszołek-db, P.Budniak-dr, Dominika Kontny (gościnnie) - cello

Data: 
czwartek, 18 grudzień, 2014 - 21:00
Cena:
15/10 PLN

Świeży projekt muzyków młodego pokolenia, stawiający w centrum zainteresowania nowoczesny, akustyczny jazz. Intelektualna gra tria, wyjątkowo czytelna w tak kameralnej formule, ma swoje punkty odniesienia w dość odległych od siebie koncepcjach brzmieniowych Ahmada Jamala, Brad Mehldau Trio, The Bad Plus i kompozytorów europejskich (Gyorgy Ligeti, Pierre Boulez, Bach). Ideą projektu jest stworzenie formy wypowiedzi godzącej dwa pozornie sprzeczne ze sobą czynniki - stałość i konsekwencję z nieskrępowaną spontaniczonością improwizacji, tak aby muzyka stała się pulsującym, ewoluującym na bieżąco organizmem.

Franciszek Raczkowski
Kompozytor i pianista, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej. Kształci się zarówno w zakresie muzyki klasycznej, jak i improwizowanej. Miał okazję pracować z osobowościami pokroju Isy'ego Rudnicka, Adreana Farruggii, Gonzalo Rubalcaby czy Lee Kum-Singa. Zaangażonwany w różnorodne formacje jazzowe, inicjator wydarzeń na pograniczu free. Nieustannie rozwija techniki kompozytorskie, koncentrując pracę przede wszystkim na swym najświeższym projekcie - Apprentice.
 
Paweł Wszołek
Kompozytor, basista, kontrabasista młodego pokolenia, urodzony w 1991r.
Ukończył klasyczną szkołę muzyczną, początkowo na skrzypcach, następnie na
kontrabasie. Obecnie kontynuuje naukę gry na kontrabasie u Macieja Adamczaka na Akadamii Muzycznej w Krakowie. Aktualnie zaangażowany w wiele projektów jazzowych, oraz rozrywkowych. Na stałe współpracuje z zespołem Choice (autorski projekt), Teatrem Słowackiego w Krakowie, Michałem Łanuszka, oraz Mateuszem Sobiechowskim. Jest to młody muzyk, który podczas koncertów ma do zaoferowania niebywałą dojrzałość, oraz muzykalność.

Piotr Budniak
 Absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Student krakowskiej akademii muzycznej. Przez ostatnie dwa lata współtworzył zespół LemON z którym nagrał nominowaną do Fryderyków płytę, która pokryła się platyną oraz występował na najwiekszych scenach polskich festiwali muzycznych. Wcześniej Współpracował z Mike'm Russellem oraz z zespołami Pend of Sky, Mikołaj Budniak Quintet, a także wielokrotnie nagradzanym kwintetem The Conception, z którym zdobył nagrodę dla najlepszego zespołu na Festiwalu Jazzowym EuropaFest w Bukareszcie (2008). Z własnym kwintetem zajął II miejsce na XXX edycji Jazz Juniors. W 2010 na RCK Pro Jazz Festiwal w Kołobrzegu, otrzymał dwa wyróżnienia - zespołowe i indywidualne. Rok później natomiast, na tym samym festiwalu zdobył ponownie wyróżnienie indywidualne. W latach 2013, 2014 na Azoty Tarnów Jazz Contest zdobył wyróżnienia zespołowe dla Loyeoje oraz Apprentice a także nagrodę specjalną dla Największego Talentu Festiwalu. Obecnie udziela sie w wielu jazzowych zespołach, prowadząc z powodzeniem także swój własny sekstet - Piotr Budniak Essential Group.