For Janusz S.

Artists: 

M.Bałata-voc, M.Pliniewicz-viol, M.Ślusarczyk-sax, T. Białowolski-p, W.Szwugier-db,J.Łaciak-db,M.Sitkowski-dr .......

Date: 
Friday, 21 September, 2018 - 20:30

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, od prywatnych lekcji gry na fortepianie u niewidomej pianistki Stefanii Skibówny, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach koło Warszawy. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie, w klasie organów. Jeszcze w trakcie nauki rozpoczął współpracę z zespołem perkusisty Kazimierza Jonkisza. Wystąpił z nim na festiwalu Jazz Jamboree w 1980 i uczestniczył w nagraniu pierwszego krążka zespołu, płyty Tiritaka[1]. W 1981 roku rozpoczął współpracę z zespołem String Connection, założonym przez skrzypka Krzesimira Dębskiego. W tym czasie grupa biła rekordy popularności, występowała wielokrotnie na festiwalach Jazz Jamboree i na wszystkich, większych festiwalach jazzowych na świecie. Janusz Skowron nagrał z nimi kilka płyt (m.in. Workoholic[2], New Romantic Expectation[3], Live[4]), które niemal zawsze były jazzowymi płytami roku.
W 1985 roku rozpoczął współpracę z zespołem Freelectronic trębacza Tomasza Stańki, z którym występował na festiwalach w Grecji, Niemczech, Francji, Szwajcarii i na rodzimym Jazz Jamboree. Współpraca została zwieńczona nagraniem kilku płyt, m.in. Chameleon[5], Switzerland[6], Witkacy Peyotl[7], Tales For A Girl[8].
W roku 1990 rozpoczął współpracę z saksofonistą Zbigniewem Namysłowskim, z którym koncertował w Polsce i za granicą m.in. w Izraelu, Niemczech i Czechach. Z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego nagrał dwa krążki CD – Without A Talk[9] i The Last Concert[10].
W 1997 roku zaczął współpracować z zespołem Walk Away perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego. W zespole miał możliwość zagrania ze światowej klasy muzykami jazzowymi – Erickiem Marienthalem, Billem Evansem, Deanem Brownem, Randy Breckerem, Davidem Gilmorem. Również ten okres twórczości został przypieczętowany nagraniem płyt, m.in. Changes[11] i Night Life[12].
W ostatnich latach wraz z Apostolisem Anthimosem założył zespół Anthimos Skowron United.

Apostolis Anthimos i Janusz Skowron po koncercie w Bydgoszczy (2010 r.)

Nagrywał również z Marylą Rodowicz[13], Hanną Banaszak, Łucją Prus[14], Majką Jeżowską[15], Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Anną Serafińską i rockowymi grupami Lady Pank i Perfect.
Janusz Skowron współpracował i nadal współpracuje z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi, m.in. z gitarzystą basowym Krzysztofem Ścierańskim, skrzypkiem Maciejem Strzelczykiem, saksofonistą Zbigniewem Jaremką, z nieżyjącym kontrabasistą Zbigniewem Wegehauptem, performerem Andrzejem Mitanem, perkusistą Mirosławem Sitkowskim. Od kilku lat występuje w duecie z wokalistką Małgorzatą Markiewicz[16]. Ma w swoim dorobku wiele własnych kompozycji i aranżacji, uczestniczył w nagraniu ponad 60 płyt.