FREE COOPERATION - Reaktywacja

Skład: 

Mariusz Stopnicki, Antoni Ziut Gralak, Szczepan Pospieszalski-tps
Bronisław Duży -tb,
Alek Korecki, Marek Kazana, Mateusz Pospieszalski-saxes, bcl, fl
Henryk Gembalski -viol
Janusz Iwański-g,
Wojciech Konikiewicz -keys, p
Marcin Pospieszalski-el.b
Wojciech Czajkowski-b
Frank Parker-dr,

oraz Piotr Bikont-rec i Jorgos Skolias -voc

Data: 
środa, 9 kwiecień, 2014 - 21:30
Cena:
30/20 PLN

SENSACYJNA REAKTYWACJA KULTOWEGO ZESPOŁU - Free Cooperation wraca do gry !!!!!!!

fot. Jan Bebel/Olympus

Free Cooperation - to zespół, który powstał w 1985 roku jako elitarny konglomerat muzyków  grup definiujących polską awangardę jazzową lat osiemdziesiątych- Sesji 80 Acoustic Action, Tie Break'u i Green Revolution. Już pierwsze  koncerty nowej formacji zelektryzowały środowisko i publiczność. W czerwcu 1985 odbyła się w studio Polskiego Radia w Poznaniu pierwsza, dotąd nie wydana sesja nagraniowa dla programu III Polskiego Radia. Odkrywczość i świeżość tej muzyki zaskoczyły wszystkich. Charakteryzowały ją: twórcze połączenie elementów free, big bandowego brzmienia, elektroniki, kolektywnej improwizacji, czerpanie inspiracji z wielu źródeł - od reggae, etno, przez futurystyczne fusion, rocka, punk jazz do neo swingu. Od początku istotne były także inspiracje literackie - Alfred Kubin ("Klaus Patera") i Ad Reinhardt, którego recytowany przez Piotra Bikonta tekst stał się kanwą "Convergence", ale również mistyczne ("Tuba Dei"), czy polityczne ("56"). Aranżowali i komponowali dla zespołu, tworząc jego niepowtarzalne brzmienie: Wojciech Konikiewicz, Alek Korecki,  Janusz Yanina Iwański i Wojciech Czajkowski. Koncert Free Cooperation na Jazz Jamboree 85 stał się głównym akcentem tej imprezy i ugruntował pozycję niezwykłego kolektywu. W 1986 roku  wystąpił on z sukcesami na festiwalach: Jazz na Kresach w Zamościu, Jazz nad Odrą i Coulage na KUL-u, dokonał także kolejnej sesji nagraniowej dla TVP. Historia zespołu uległa przerwaniu w 1988 roku - po wydaniu drugiej płyty.
Ten działający anarchcznie, bez żadnego instytucjonalnego wsparcia band w wielu opiniach uważany jest za najbardziej kreatywną emanacje polskiego jazzu lat osiemdziesiątych i jeden z najważniejszych zespołów jazzu europejskiego. Potwierdzają to niedawne, częściowe reedycje jego nagrań, które stały się pewną sensacją ostatnich lat.
Reaktywacja tego legendarnego, bezkompromisowego zespołu w pełnym składzie, uzupełnionym po śmierci perkusistów: Michała Zduniaka, Sarandisa Juvanudisa oraz trębacza Andrzeja Przybielskiego, jest ukoronowaniem wieloletnich rozmów, wysiłków i działań jego wszystkich muzyków. Koncerty w Krakowie i Katowicach wypełnią zarówno dawne jak i nowe, premierowe kompozycje. Free Cooperation, zespół który wyprzedzał swój czas wchodzi w nowy, XXI-wieczny rozdział swej historii i ma wielką szanse znowu wpisać się wyraźnie w panoramę polskiego i światowego jazzu.