Future Ethno

Skład: 

Roman Bardun - p, Wojciech Długosz - dj, Filip Szymaniak - vln, Łukasz Owczynnikow - db

Data: 
poniedziałek, 19 sierpień, 2013 - 21:30
Cena:
20/15 PLN

FuturEthno to jazz pełen etnicznych motywów, ze sporą domieszką muzyki elektronicznej. Istotą projektu jest przekazanie ducha pieśni ludowej, jednak w sposób nieoczywisty bo za pomocą języka nowoczesnego, energetycznego jazzu. Kompozycje opierają się na melodiach ukraińskiego i polskiego folkloru.
Grupę tworzą młodzi, ale doświadczeni muzycy z Polski i Ukrainy, wykształceni w szkołach jazzowych ale także klasycznych. Muzyków łączy talent oraz poszukiwanie tego co może być wspólne w muzyce na styku różnorodnych epok, kultur i mentalności.
Szeroką paletę barw „Futurethno” tworzy niekonwencjonalne zestawienie instrumentów: skrzypce elektryczne, kontrabas, fortepian, perkusja oraz, co rzadkie, DJ  będący integralną częścią zespołu. W repertuarze nie brak miejsca na rozbudowane improwizacje, jednak całość jest podróżą przez różne stylistyki pod wspólnym etniczno- jazzowym mianownikiem.
Zespół od samego debiutu wszędzie był bardzo gorąco przyjmowany, często owacjami na stojąco podczas festiwali m.in. we Lwowie, Sewastopolu, Charkowie, Kiszyniowie, Warszawie, podczas koncertów klubowych w innych miastach, również podczas festiwalu filmu niemego w Odessie na którym wykonywał autorską muzykę do filmu A.Dowżenki „Zwenyhora” z 1928 roku. Po ich koncercie na Vinnytsa Jazz Festiwal pisano: „Oczywiście, że nie są jedynymi muzykami, którzy łączą różne stylistyki i zastosowali DJ’a w improwizacjach jazzowych, ale oni robią to wyjątkowo przyjemnie dla ucha...”, „Muzyka Futurethno, okraszona młodzieńczą energią od razu ujawnia wykształcenie, doświadczenie i profesjonalizm, zadowoli najbardziej wymagających smakoszy” (Boris Zakharov - dyrektor Centrum Kulturalnego „Indie” w Harkowie, organizator festiwali jazzowych „Jazz Bez”, „Sztuka tolerancji”).
Zespół w tym roku planuje trase koncertową po Ukrainie i Wielkiej Brytanii  w ramach projektu mutch&fuse razem z Brytyjskim zespołem WorldService Project. Pod koniec bieżącego roku muzycy planują wydanie płyty.
Mimo nowatorskich rozwiązań i improwizacji na najwyższym poziomie, koncerty "FuturEthno" są bardzo przystępne dla szerokiej publiczności, ze sceny bije niesamowita energia od młodych, pełnych pasji muzyków. Zespół był entuzjastycznie przyjmowany przez najróżniejszą, często nie wprawioną w odbiór jazzu publiczność również ze względu na to że bazę repertuaru stanowią melodie ludowe, zapewne kiedyś już słyszane...