Jazz Juniors Festival: Tomasz Chyła Quintet

Skład: 

Tomasz Chyła – skrzypce
Piotr Checki – saksofon
Szymon Burnos – fortepian
Konrad Żołnierek – kontrabas
Sławek Koryzno – perkusja

Data: 
czwartek, 29 listopad, 2018 - 21:30
Cena:
20/15 zł

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. Lekkość wykonawcza, niezwykła energia, a także interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Członkowie formacji to młodzi muzycy jazzowi, silnie związani z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Liderem zespołu jest skrzypek – Tomasz Chyła – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki. Młodzi muzycy z Tomasz Chyła Quintet odwołują się do mainstreamowego jazzu, ale jest to muzyka podszyta młodzieńczą energią.

W muzyce wykonywanej przez Tomasz Chyła Quintet, skrzypce Tomka Chyły frapująco dialogują z saksofonem Piotra Chęckiego i fortepianem Szymona Burnosa, a mocne podstawy utworów zapewnia sekcja rytmiczna kontrabasisty Konrada Żołnierka i perkusisty Sławka Koryzno. Najważniejszym osiągnięciem kwintetu jest zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie w grudniu 2016 r. Jedną z nagród było wydanie płyty we współpracy z Agencją Muzyczną Polskiego Radia i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. 27 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu podczas 53. Festiwalu Jazz nad Odrą odbyła się premiera debiutanckiej płyty zespołu, "Eternal Entropy". Materiał z tego albumu zachwycił lekkością, a jednocześnie szlachetnym rysem kompozycji. Zespół gra na nim czujnie i błyskotliwie. Kompozycje momentami zahaczają o folk. Kwintet pozwala się ponieść w rejony szerokiej improwizacji oraz pokazuje młodzieńczą buńczuczność. To muzyka wyrazista, zagrana przez artystów, którzy doskonale poruszają się po szerokim spektrum stylistyki jazzowej. Potrafią zabrzmieć romantycznie, ale jednocześnie treściwie i dobitnie, podkreślając swój charakter. Zespół został wyróżniony tegoroczną nominacją Akademii Fonograficznej Fryderyki w kategorii muzyka jazzowa - Fonograficzny Debiut Roku.

W lipcu rozpoczęła się europejska trasa TCQ. Muzycy zagrali m.in. na Ni CaJazz Festival w Hiszpanii, Fara Music Festival we Włoszech, Polska Jazz Festival Budapeszt. W październiku 2018 zespół odbył trzytygodniowe turnee po Azji. W drugiej połowie października 2018 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukaże się druga płyta: "Circlesongs". „Circlesongs” (PIEŚNIOKRĄG) to termin wywodzący się z chóralistyki, z którą silnie związany jest lider formacji – Tomasz Chyła.

Pieśniokrąg to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych. Tomasz Chyła Quintet tworząc album "Circlesongs" inspirację czerpie z różnych tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie przypominają podróż. Muzycy po mistrzowsku zmieniają atmosferę każdego utworu i zabierają słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. W "Circlesongs" słychać zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność połączonych pozytywnym doświadczeniem. Nowy album zespołu to próba połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych takich jak muzyka chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość. Płyta nagrana została w taki sposób, aby jak najbardziej zbliżyć się do słuchacza i dać mu intymny kontakt z wrażliwością zespołu. Tak, jakby artyści byli razem ze słuchaczem tu i teraz.