Noc Jazzu - Symptomatic Jazz and Groborz

Data: 
sobota, 20 lipiec, 2013 - 22:00
Wstęp wolny

Symptomatic Jazz to najświeższa organizacja muzyczna, którą prowadzi Wojtek Groborz - renomowany pianista, aranżer, kompozytor, producent i edukator. Jego kariera to ponad 35 lat intensywnych tournees, koncertów i oddania się magii Jazzu. W latach '78-'81 wypłynął na szerokie wody (w przenośni i dosłownie) grając z zespołem Extra Ball Jarka Śmietany, grał ze śmietanką polskiego Jazzu, a od roku '87 do dziś współpracuje z legendarną Jazz Band Ball Orchestra.
Począwszy od otwarcia Krakowskich Zaduszek Jazzowych w '75 na czele swojego Big Bandu jest zawsze aktywny jako leader własnych formacji i projektów.
W nowym koncepcie, Symptomatic Jazz, swoje udziały mają: długoletni kompan Marcin Ślusarczyk (saksofon altowy), który od kilkunastu lat towarzyszy swoją grą Januszowi Muniakowi, Bartek Staromiejski, młody, ale już niezwykle doświadczony perkusista (m.in. W. Karolak, Organ Spot, L. Zadlo, M. Bałata), a dzięki rozeznaniu wśród młodej generacji, co dzieje się za przyczyną zajęć na Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu w Krakowskiej Akademii Muzycznej, Wojtek Groborz zaprosił do współpracy dwóch swoich byłych studentów flecistę Piotra Feledyka i kontrabasistę Piotra Południaka - obaj wielokrotnie nagradzani na różnych konkursach.
Skąd nazwa “Muzyka/Jazz Objawowy/a - Syptomatyczny/a”?
Jej geneza pochodzi z lat 80-tych ubiegłego stulecia. Wtedy to z wielką fetą obchodzone było 25-lecie klubu “Pod Jaszczurami”. Z tej okazji, z pod pióra, a właściwie, ołówka Groborza wyszedł utwór innominato, który autor wykonał na owym jubileuszu wraz z Janem “Ptaszynem” Wróblewskim, Antkiem Dębskim i Jackiem Pelcem. Dokładnie 10 lat później, w 1995 roku Jan “Ptaszyn” Wróblewski wybrał ten utwór na płytę “Made In Poland” i nadał mu tytuł “Cicha Muzyka Objawowa”, który to tytuł został owacyjnie przyjęty przez kompozytora. Pięknie przetłumaczalny na “Symptomatic Quiet Music” stał się źródłem nazwy obecnego projektu Wojtka Groborza.