Rusinowska/ White/ Frankowski

Skład: 

Dominika Rusinowska - viol
Karol White - guit
Szymon Frankowski -doublebass

Data: 
środa, 13 kwiecień, 2016 - 21:00
Cena:
20/15 PLN

 Zespół powstał w 2015 roku. Jego członkowie spotykali się wielokrotnie przy innych projektach, aż w końcu postanowili założyć zespół. Trio wykonuje przede wszystkim standardy jazzowe we własnych aranżacjach, nawiązując do jazzowej tradycji. Charakterystyczne dla brzmienia formacji jest akustyczne instrumentarium oraz brak perkusji.   

Dominika Rusinowska - ur. 1989 r., skrzypaczka, absolwentka szkoły muzycznej I i II stopnia w Przemyślu oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr Henryka Gembalskiego na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Miała okazję współpracować m. in. z Andrzejem Lampertem, Ewą Urygą, Piotrem Baronem, Piotrem Pałką, Sebastianem Zawadzkim, Kubą Płużkiem oraz Thomasem Kolarczykiem. Występowała z różnego typu zespołami m. in. gospelowymi Soul and Voices, Twoje Niebo; orkiestrami Dell Arte czy Wieniawą, oraz własnymi projektami, zespołem D.R.A.G. oraz The Unknown Quintet tworzony przez same kobiety, będący jednym z nielicznych tego typu zespołów na polskiej jazzowej scenie. Od 2015 roku współpracuje ze Śląską Orkiestrą  Filmową. Interesuje się głównie muzyką jazzową oraz improwizowaną.  Zdobyła wyróżnienie na Festiwalu Jazz na
wsi, III miejsce na Novum Jazz Festiwal w Łomży oraz II miejsce na Baszta Jazz festiwal. Wystąpiła także z zespołem na Letnim Festiwalu Jazzowym Piwnicy pod Baranami, Międzynarodowym Festiwalu Jazz Bez oraz Festiwalu Jazz Jantar. Jest również autorką tekstów piosenek, m. in. na płycie zespołu Twoje Niebo pt. "Dzień po dniu&"

Gitarzysta Karol White urodził się w USA ale ma polskie pochodzenie   (Matka jest rodowitą Polką), i w duszy czuje się bardziej Polakiem.   Mieszka od ponad 20-tu lat w Krakowie. Jest samoukiem na swoim   instrumencie i zaraził się jazzem w latach 1979-81 słuchając takich   muzyków, jak Jan Ptaszyn-Wróblewski, Zbigniew Namysłowski i Janusz   Muniak między innymi, w czasie kiedy chodził do liceum w Warszawie.   Grywał później w klubach w USA (głównie w mieście Atlanta), gdzie   mieszkał przez większość lat 80-tych oraz pierwszą połowę 90-tych, po   czym przeprowadził się do Polski w roku 1995. Większość jego   działalności muzycznej od tego czasu wiąże się z krakowskim klubem   jazzowym „U Muniaka”, gdzie grywał w rozmaitych składach, często   prowadzonych przez legendarnego saksofonistę i założyciela klubu,   Janusza Muniaka. Do muzyków, którzy go najbardziej zainspirowali   zalicza, między innymi, Theloniousa Monka, Charlesa Mingusa, Johna   Coltrane'a, Wesa Montgomery'ego oraz wszystkich powyżej wymienionych   polskich muzyków.   

Szymon Frankowski - Swoją  przygodę z muzyką zaczął w wieku 3 lat. Przez kolejne 12 lat uczył się gry na skrzypcach w szkole muzycznej w Krakowie. Zdobył kilka nagród na konkursach w kraju, głownie w Krakowie oraz Katowicach. Jego pasja wkrótce skierowała go na pokrewny instrument- kontrabas. Trafił do wybitnego wirtuoza tego instrumentu- Krzysztofa Firlusa. W 2008 roku zdobył II nagrodę na ogólnopolskim konkursie kontrabasowym w Mielcu. Pobierał lekcje u takich sław kontrabasu jak: Ron Carter, Renaud Garcia-Fons, Lars Danielsson, Francois Rabbath, Carlos del Pino, Chuck Israels i inni. Współpracował z gwiazdami takimi jak m. in. Grażyna Brodzińska,
 Jan Jarczyk, Jacek Królik, Piotr Baron, Janusz Muniak, Konstanty Kulka i wiele innych. Ma na swoim koncie kilkanaście płyt, gdzie grał na kontrabasie oraz gitarze basowej. Na stałe bierze udział w różnych projektach od muzyki klasycznej, przez elektroniczna, popową, etniczną po jazz. Od kilku lat współpracuje m. in. z Agnieszką Chrzanowską oraz Andrzejem Sikorowskim. Obecnie jest studentem II stopnia kontrabasu jazzowego w Akademii Muzycznej w Krakowie.