Scott Colley (US) / Benjamin Koppel (DK), The Duo

Skład: 

Scott Colley (US) - double bass
Benjamin Koppel (DK) - saxophone

Data: 
poniedziałek, 5 listopad, 2018 - 21:00
Cena:
30/20 PLN

Po współpracy z wieloma różnymi artystami, fenomenalny basista Scott Colley (Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Carmen McRae) i znakomity saksofonista Benjamin Koppel (Paul Bley, Phil Woods, Randy Brecker) w końcu spotykają się w wymarzonym składzie – tworzą duet.
Jazz jest sztuką opartą na komunikacji i dialogu. Pomiędzy muzykami na scenie, ale także między artystami i słuchaczami. A któż lepiej zachowa i rozwinie artystyczną formę jazzu, jeśli nie dwóch najznamienitszych i godnych podziwu wirtuozów dzisiejszej sceny – Colley i Koppel.
 
Podążając za swymi przyjaciółmi z wcześniejszego pokolenia, mianowicie duńską legendą basu Nielsem Henningem Ørsted Pedersenem i innowatorem saksofonowym Lee Konitzem, Colley i Koppel inspirują się dwoma historycznymi albumami na duety saksofonowo-basowe: niezapomnianym „I Concentrate on You” Lee Konitza / Red Mitchella (1976) i równie niesamowitym „Looking at Bird” Archie’go Sheppa / Nielsa Henninga Ørsted Pedersena (1980).
 
Scott Colley, pięcioletni basista grupy Herbie Hancocka, jest jednym z najbardziej pożądanych basistów na dzisiejszej międzynarodowej scenie jazzowej. Colley rozpoczął swoją karierę grając z najlepszymi: Dizzy Gillespiem i Carmen McRae. Pracował z wytwórnią Who’s Who in Jazz, ale także wydał osiem albumów samodzielnie.
 
Pochodzący z Kopenhagi Benjamin Koppel, jeden z najbardziej nagradzanych saksofonistów swojej generacji, ma na koncie 50 albumów. Pracował i nagrywał z jazzowymi gwiazdami, takimi jak: Paul Bley, Phil Woods czy Randy Brecker. Jego wieloletnia współpraca z pianistą Kennym Wernerem przyniosła owoce w postaci ponad 10 wydanych albumów z takimi artystami, jak Lionel Loueke, Bobby Watson i Joe Lovano.
Scott i Koppel współpracowali już od 2012 r. tworząc kolektyw Koppel-Colley-Blade wraz z perkusistą Brianem Bladem. Trio posiada na swoim koncie dwa albumy, a trzeci – nagrany z orkiestrą symfoniczną – wkrótce ma zostać wydany.

Colley i Koppel niemalże telepatycznie rozumieją się pod względem muzycznym. Ich współpraca doprowadziła ich do wspólnych wykonań z Lee Konitzem, Jim Hallem, Johnem Abercrombie, Al Fosterem i wieloma innymi. Lubią stawiać sobie wyzwania w postaci nowych kompozycji napisanych specjalnie pod  ich indywidualne podejście muzyczne, ale także bawią się przestrzenią pomiędzy dziełem całkowicie skomponowanym a wolną improwizacją.
W 2018 r. wypuszczą nowe krążki nagrane z muzykami takimi jak Jack DeJohnette, Ralph Alessi, John Patitucci i Kenny Werner. Również dostępny będzie nowy album tria Koppel-Colley-Blade.

Lecz tym razem grają sami – duetowi będą towarzyszyły jedynie ich dwa intrumenty, niesamowita muzykalność i łącząca głęboka muzyczna przyjaźń. Dlatego teraz każdy musi się przygotować na niesamowite doznania i emocje, które zostaną włączone, gdy ta dwójka gigantów wkroczy na scenę.