UDA

Data: 
sobota, 26 październik, 2013 - 21:30
Cena:
15/10 PLN

Kuba Sieńczyk - gitara basowa, FX, głosy, harmonijka
Michał Zawadzki - perkusja, głosy, megafon, trąby 
Łukasz Krzywicki - gitara elektryczna, FX, hałas, garnitury, głosy

Zespół UDA zagra na żywo do dokumentalnego filmu niemego pt. "Häxan - czarownice i magia na przestrzeni wieków" 1922, reż. Benjamin Christensen.
 
O filmie:
W swym najpopularniejszym filmie B. Christensen, łącząc dokument z fabułą, bierze na warsztat średniowieczne opętanie czarownicami. Ukazując ilustracje z epoki, daje najpierw widzowi wgląd w świat wyobrażeń owych czasów, aby następnie, juz w scenach sfabularyzowanych, przedstawić plastycznie wiarę w czarownice: kobiety te pokazuje w trakcie warzenia miłosnego napoju, przed kontaktem z diabłem czy przy denuncjacji przez ich współtowarzyszki. W końcu na ekranie ukazują się narzędzia tortur...
Dokonując następnie skoku we współczesność (odtwórczynie ról czarownic ujawniają się jako beztroskie mieszkanki domu starców), Christensen wiąże średniowieczne zabobony z "nowoczesnymi" chorobami nerwowymi, takimi jak histeria czy kleptomania.
Reżyserowi chodzi w tym filmie nie tyle o historyczne fakty, ile raczej o skutki oddziaływania przesądów na psychikę jednostki. Mimo to film był ostro atakowany przez przedstawicieli Kościoła katolickiego pod zarzutami fałszowania historii. Po realizacji filmu Christensen opuścił Szwecję i udał się do Hollywood. (źródło: Filmweb)
 
 
UDA
 
http://www.udaonline.pl
https://www.facebook.com/UDAPL
http://www.reverbnation.com/uda
 
Teledysk:
http://www.youtube.com/watch?v=YQMEK25DXLM
 
UDA to jeden z najbardziej charakterystycznych młodych polskich składów. 
 
Częściowo improwizowana, nieco niepoczytalna muzyka zespołu przywodzi na myśl skojarzenia przede wszystkim z fusion i rockiem progresywnym, ale również z psychodelią, jazzem, free czy wręcz metalem, tworząc zbzikowaną fuzję niemal wszystkich znanych stylów muzycznych. 
Fantazyjne stroje sceniczne, humorystyczne, surrealistyczne teksty, niezwykła ekspresja koncertowa oraz kunszt instrumentalny tworzą świetny show i wielką kulę pozytywnej, jądrowej energii. 
 
UDA mają na koncie 3 płyty studyjne:
- "Hurtownia przebiśniegów" (2010); 
- "Witaj pokarmie" (2011), 
- "Łowy kraby" (2013) - gościnnie wystąpili: Krzysztof ŚcierańskiApostolis Anthimos oraz Marcin Gałażyn (Motion Trio).
 
Premiera trzeciego albumu "Łowy kraby" odbyła się 19 stycznia 2013 podczas Akumulator Jazz Festival
http://jazzforum.com.pl/index.php/main/news/akumulator-jazz-festival
 
Zespół koncertuje intensywnie w każdym zakątku kraju od wielu lat.
Dzielił również scenę między innymi z takimi artystami:
Uriah Heep (UK), Pink FreudAcid DrinkersŁąki ŁanPogodnoAnthimos ApostolisWojciech Mazolewski oraz wystąpił min. na trójmiejskim VIII Fląder Festiwal, Akumulator Jazz Festival 2013, Dachoowka Festival, Gramy dla Jarka Śmietany 2013 - Warszawa, Juwenalia AGH 2013.
 
 
Zespół udźwiękawiał również na żywo filmy nieme, takie jak:
- "Generał" (reż. Buster Keaton, 1926)
- "Październik" (reż. Sergiej Eisenstein, 1928)
- "Nieme kino" (reż. Mel Brooks, 1976)
oraz stworzył ścieżke dźwiekową do filmu "Droga do Ladakh (reż. Ż. Pierożkow, 2012)
 
Garść wycinków prasowo-medialnych:
 
"Bądźmy więc kumaci i my, pozwólmy im zabrać się w swój psychodeliczny trip, tym bardziej, że od strony technicznej nie sposób im niczego zarzucić"
Jazz Forum
 
Weźmy trochę Franka Zappy, trochę Primusa, trochę Mr Bungle, trochę Kur, do tego jeszcze odrobinę Jazz Fusion a będziemy mieli ogólne pojęcie o nowej płycie Ud. 
Zwariowanymi pomysłami z płyty "Łowy kraby" można by obdzielić niejedną płytę.
Teraz Rock
 
The main point about this music seems to be to offer something quite "different", and different it is. Mixing virtually every style and genre known to man.
Overall, in spite of the apparent chaos and mayhem, there seems to be a hidden sense behind all this façade of "we don't give a damn".
Polish Jazz