YATERA

Skład: 

Alex Bączkowski – alto sax, bari sax
Piotr Wojnarowski – double bass
Liliana Zieniawa – drums

Data: 
czwartek, 29 marzec, 2018 - 21:00
Cena:
20/15 PLN

Muzyka grana przez zespół inspirowana jest krakowskim smogiem, brudem i maskami przemysłowymi, których filtry chronią  delikatne płuca mieszkańców miasta przed niszczycielskim działaniem toksyn. Projekt powstał oryginalnie, aby stworzyć muzykę do filmu dokumentalnego o smogu i jego skutkach dla zdrowia, jednak brzmienie, które zdołali osiągnąć skusiło muzyków, aby kontynuować tę muzyczną ideę, co niebawem zaowocuje wydaniem debiutanckiej płyty tria – „Pathology of the Lungs”. Zespół jest złożony z absolwentów i studentów Akademii Muzycznej
im. K Szymanowskiego w Katowicach, którzy mają na swoim koncie występy na takich festiwalach jak: Zaduszki Jazzowe w Krakowie, All-Souls Jazz Festival w Chicago, London Jazz Festival, Mladi Ladi Jazz w Pradze, MIA Festival czy gliwicki Jazz w Ruinach.
Alex Bączkowski – pierwszy raz zdał sobie sprawę ze swojego powołania w kierunku muzyki, kiedy cierpiał na serię depresji po przyjeździe do Europy. Początkowo samouk, który szlifował swoje muzyczne koncepty poprzez obsesyjne słuchanie Ornette’a, Coltrane’a, Zorna, Berne’a i Bartoka. Mieszkając w Polsce rozpoczął swoją przygodę ze sformalizowaną edukacją, najpierw w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a ostatecznie podejmując studia na katowickiej Akademii Muzycznej. Ponadto z zapałem bierze udział w warsztatach, lekcjach i innych muzycznych aktywnościach, dzięki którym miał okazję dzielić scenę z takimi wybitnymi postaciami jak: Tim Daisy, Mark Sanders,Ken Vandermark, Greg Ward, Mars Williams, Frank London, Peter Maunu czy Jerzy Mazzoll.
Piotr Wojnarowski – basista i kontrabasista. W wieku 16 lat rozpoczął naukę gry na kontrabasie. Wcześniej trudnił się grą na altówce, o której myśl po dziś dzień spowija go rumieńcem wstydu. Jako nastolatek, ciężko doświadczony życiem na krakowskim Kurdwanowie, odnalazł swoją drogę w muzyce improwizowanej. Obecnie studiuje na wydziale jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Piotr kreuje swój unikalny styl poprzez łączenie kojących melodii z odważnymi decyzjami. Wśród swoich inspiracji jednym tchem wymienia Charlesa Mingusa, Raya Browna, Andersa Jormina i Gary’ego Peacocka. Jego muzyczna elastyczność, drobiazgowa natura oraz ekstrawagancka osobowość czynią z niego jednego z bardziej intrygujących, lecz tajemniczych kontrabasistów młodej sceny jazzowej w Polsce.
Liliana Zieniawa – krakowska mieszczanka, perkusistka, wibrafonistka i kompozytorka. Absolwentka wydziału jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jej muzyka jest głęboko zakorzeniona w tradycji europejskiej muzyki improwizowanej. Tworząc swoje melodie stara się znaleźć balans między ściśle skomponowanymi częściami, inspirowanymi muzyką klasyczną, a ambitnymi eksperymentami z muzyczną formą. Jej życiorys zawiera występy z artystami z Polski, Czech, Włoch, Barcelony i Chicago. Chciałaby kiedyś nagrać album w duecie z jednym ze swoich mistrzów, a mógłby to być Jack DeJohnette, Dave King, Jim Black albo Tyshawn Sorey, ale nie wie, czy ktoś z nich by się zgodził.
 www.yatera.bandcamp.com/releases