Mateusz Pałka piano solo

Data: 01/04/2022
Start: 21:00
Bilety: bilety 30 zł

 
Mateusz Pałka – Fortepian
http://mateusz-palka.com/

Mateusz Pałka – Polski pianista, kompozytor, improwizator. Twórca, który dobrze czuje się w stylistyce jazzowej, jak i modern classical. Artysta eksplorujący obszary muzyki kontemplacyjnej i eksperymentalnej. Zachwyca dojrzałą grą, subtelnością, profesjonalnym warsztatem oraz dbałością o każdy dźwięk. W jego pianistyce drzemie duch impresjonizmu i romantyzmu, a jego twórczość emanuje paletą wyrafinowanych dźwięków, bogatą kolorystyką i nieograniczoną przestrzenią, w której współistnieje nieustanne poszukiwanie piękna, zmysłowości i ekspresji.

 

4 listopada 2021 roku miała miejsce premiera nowej, solowej płyty Artysty BLUR, która ukazała się nakładem wydawnictwa Echo Production.

O albumie:

,, Muzyka jest uniwersalnym językiem wyrażania własnych emocji. To sztuka kreowania dźwięku i ciszy, w której każda historia ma swoje odzwierciedlenie w dźwiękach. Tak czuję. Zawsze marzyłem o nagraniu solowej płyty fortepianowej, która pokazałaby szlachetność brzmienia, przestrzeni i mistycznego dotyku jednocześnie. Solo to wyjątkowa formuła, urzekająca brzmieniem, intymnością i ekspresją. Blur to dla mnie niezwykle ważny i osobisty album, gdzie improwizacje przeplatają się z kilkoma ukończonymi kompozycjami. Od początku przyświecała mi idea aby stworzyć pewną sonorystyczną bliskość w całości brzmienia, tak by można było namacalnie dotknąć aktu tworzenia od samej kuchni. Chciałem ukazać grę nastrojami, kolorami, skupiłem się również na tworzeniu improwizacji z określoną tonalnością, subtelnością, czułym dotykiem, oddechem i przestrzenią. Wszystko po to aby stworzyć spójną całość dla wyrazu mojej wrażliwości, ekspresji i zmysłowości.”

Urodził się 22 kwietnia 1993 roku w Krakowie. Zaczął grać na fortepianie i akordeonie w wieku lat pięciu. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku w klasie akordeonu Jerzego Suruło oraz w klasie fortepianu Izabeli Kochańskiej. Muzyką improwizowaną i jazzową zainteresował się w szkole średniej. W 2011 roku z wynikiem celującym ukończył Krakowską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II stopnia w klasie fortepianu jazzowego Piotra Kalickiego. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego dr Piotra Wyleżoła. Był wielokrotnie nagradzany stypendium Rektora dla najlepszych studentów. W 2019 roku w dziedzinie sztuk muzycznych otrzymał stypendium twórcze fundacji My Polish Heart oraz fundacji „Grazella” im. Anny Marii Siemieńskiej działającej przy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od października 2020 roku jest doktorantem Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Współtworzy autorskie projekty takie jak Mateusz Pałka Trio, Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet, Mateusz Pałka/Szymon Mika Duo.

16 marca 2015 roku pojawił się debiutancki album Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet – POPYT , który zebrał wysokie noty wśród krytyków.

W czerwcu 2017 roku wraz z zespołem Mateusz Pałka Trio wydał płytę SANSA dla włoskiej wytwórni Emme Record Label. Płyta zyskuje uznanie na rynku międzynarodowym i otrzymuje wysokie recenzje.

 

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą prowadzonych przez mistrzów takich jak Chick Corea, Gerald Clayton, Paolo Birro, Kenny Garrett, Chuck Israels, Ben Street, Dave Kikoski, Ed Cherry, David Liebman, Eddie Henderson. Współpracuje z czołowymi artystami polskiej i europejskiej sceny jazzowej.

 

 

PolishEnglishGerman