Kto stworzył piwo? Top 5 ciekawych faktów!

Wszyscy na świecie znają piwo. Produkowane jest od zarania dziejów i nawet można powiedzieć, że szło za pan brat z naszą historią cywilizacyjną. Złoty trunek jest faworytem wielu z nas, a pojawienie się piwa rozpoczęło pewnego rodzaju rewolucję, której rozwoju jesteśmy świadkami do dziś. Sprawdźmy więc, kto stworzył piwo!

Kto wymyślił piwo?

Pochodzenie piwa można śledzić już od czasów starożytnych cywilizacji. Podobno jako pierwsi na ten pomysł wpadli Sumerowie w Mezopotamii. Co prawda, do dziś zachował się tylko jeden dowód, mający świadczyć o prawdziwości tej historii, a są to niewielkie gliniane tabliczki sumeryjskie, zwane „Monument bleu” na których wygrawerowano postaci przygotowujące starożytne piwo z orkiszu. Następnie trunek miał trafić do starożytnych Egipcjan, którzy zaczęli wykorzystywać chleb i miód w ramach procesu udoskonalania tego trunku. To zresztą był moment od którego, zaczęła się prawdziwa, piwna rewolucja. Choć wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że tak się stanie, to kultura spożywania piwa rozprzestrzeniła się na całą Europę.

Kto pierwszy warzył piwo w Europie?

Co ciekawe — pierwsze, namacalne dowody w sprawie produkcji piwa w Europie sięgają 800 roku p.n.e. i należały do Niemców. Interesujące jednak jest to, że produkcją piwa zajmowały się głównie… kobiety! Zarówno w Mezopotamii, Egipcie, jak i w Niemczech, trunek chmielowy był nieodzownym elementem posiłku, a zgodnie ze zwyczajem, tego rodzaju obowiązki należały do płci pięknej.

Czym jest Reinheitsgebot?

W języku niemieckim Reinheitsgebot oznacza “prawo czystości”. Niemcy, którzy jako pierwsi w Europie opracowywali recepturę na piwo idealne, stworzyli dokument, określający wymagania, które należy spełnić przy warzeniu trunku. Precyzował, co zawiera piwo i z jakich składników powstaje. Dozwolone były tylko: woda, chmiel, jęczmień, a później także drożdże. Przez lata dokładnie taka receptura była standardem. 

Jak powstaje piwo?

Niezwykle ciekawe jest to, że każdy z nas choć raz próbował złocistego trunku, ale tak właściwie nikt nie wie, jak powstaje piwo. Elementarnym składnikiem tego napoju jest woda. Jej jakość powinna być najwyższej klasy, gdyż ma to ogromny wpływ na późniejszy smak piwa. Wymagania dotyczące wody, biorącej udział w warzeniu piwa zależą od gatunku. Do jasnych piw używa się miękkiej wody, a do ciemnych takiej, która jest bogata w minerały. Jednakże dzięki dzisiejszej technologii uzdatniania wody, producenci mogą w zależności od zapotrzebowania dostosować jej skład i warzyć wiele różnych gatunków.

Czy piwo jest zdrowe?

Jeśli zapytacie, czy piwo szkodzi, to odpowiemy, że jeśli jest spożywane w nadmiernych ilościach, to z całą pewnością odpowiedź brzmi tak. Mimo to od starożytności do współczesności piwo, jego produkcja i rodzaje zostały zrewolucjonizowane. Wielu z nas zadaje sobie zatem pytanie o to, czy piwo jest zdrowe? Piwo ma naprawdę sporo właściwości prozdrowotnych. Zawiera witaminy z grupy B, pomaga w walce z bezsennością oraz obniża ciśnienie, a także wspomaga pracę układy moczowego Piwo ma ogromne właściwości prozdrowotne, jednak trzeba pamiętać, że jest to napój uzależniający, więc trzeba spożywać go z umiarem. My stawiamy na prawdziwy smak piwa, dlatego serwujemy jednego z najbardziej szlachetnych browarów – Pilsner Urquell z domieszką azotu, a nie CO2 jak w przypadku większości piw.

Następnym razem, sięgając po swój ulubiony złocisty trunek, przypomnij sobie jego fascynującą historię! Pamiętaj tylko, że we wszystkim najważniejszy jest balans. Pij odpowiedzialnie! Widzimy się w Piecu!