Whisky a whiskey

Czy wiedziałeś, że whisky i whiskey to nie jest to samo? Dowiedz się dlaczego…

Barmaństwo to sztuka, która skrywa wiele niespodzianek. Dla wielu osób jest to absolutna magia, a  że diabeł tkwi w szczegółach, to warto się przyjrzeć jednemu z najczęściej popełnianych błędów, czyli używania nazwy whisky i whiskey naprzemiennie. To błąd, a teraz dowiedzmy się dlaczego. 

Whisky i whiskey to dwa zupełnie różne rodzaje destylatów, które zwykle kojarzone są z mocno wyrazistym i wykwintnym smakiem. Czym właściwie różnią się te dwa trunki i dlaczego ważne jest, aby umieć je odróżniać?

Whisky a whiskey – różnice

Podstawową różnicą między whisky a whiskey jest pochodzenie. To są dwa, zupełnie inne rodzaje destylatów. Whisky zazwyczaj pochodzi z Szkocji lub Kanady, podczas gdy whiskey to destylat pochodzący z Irlandii lub Stanów Zjednoczonych. Istnieją także inne rodzaje whisky, takie jak japońska czy indyjska, ale w Polsce najpopularniejsze są te z Szkocji i Kanady.

Produkcja whisky i whiskey

Kolejną różnicą między whisky a whiskey jest sposób wyprodukowania. Whisky jest zwykle destylowana dwa razy, podczas gdy whiskey może być destylowana maksymalnie raz. Whisky również często jest leżakowana w beczkach dębowych, podczas gdy whiskey może leżakować w różnych rodzajach drewna, wybranych przez producenta. Dodatkowo istotną informacją jest fakt, że amerykańska whiskey produkowana na bazie kukurydzy, a irlandzka powstaje z jęczmiennego słodu.

Najpopularniejsze drinki 

Trzeba powiedzieć wprost, że nie każdy jest fanem whisky. To specyficzny trunek, którego smak jest cierpki i wyrazisty, przez co dla niektórych osób może być za mocny, Jednak na ratunek przychodzą dobrze znane nam koktajle! Dzięki połączeniu kilku składników można nieco osłabić intensywność whisky czy whiskey, a następnie wyciągnąć ich esencje w nieco lżejszej postaci. Do najpopularniejszych drinków na whisky, należą:

-Manhattan
-Whisky Sour 

-Godfather
-Old Fashioned
-Penicillin

Znacie już najbardziej podstawowe różnice między whisky, a whiskey! Teraz zapraszamy do Pieca na praktyczne rozeznanie pomiędzy tymi destylatami.
Do zobaczenia!