Rozkwit popularności ginu, czyli trochę informacji o jednym z najważniejszych trunków w barmaństwie! 

Gin obecnie jest rozpoznawalny już na całym świecie. To niezbędny składnik wielu koktajli i drinków, a G&T to jeden z ulubionych napoi w Europie! 

Gin świetnie komponuje się zarówno ze słodkimi, wytrawnymi i kwaśnymi smakami. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, w czym tkwi tajemnica jego aromatu, to odpowiadamy: w jałowcu, który nadaje mu unikatowy smak! 

Charakterystyka ginu

Gin wytwarza się z naturalnych spirytusów zbożowych, takich jak pszenica, jęczmień czy żyto. Jego podstawą są Podstawą ginu jednak są owoce jałowca, a to co odróżnia go od innych trunków, to dodawane na etapie produkcji botanicalsy w postaci: suszonych ziół, kwiatów, cytrusów lub przypraw. Jednak trzeba pamiętać, że aby móc zdefiniować gin jako właśnie ten trunek, musi on posiadać przynajmniej 37,5% mocy. 

Właściwości zdrowotne ginu

Gin skrywa wiele zalet, które przekładają się na nasze zdrowie. Zawiera fitoncydy, antyoksydanty i przeciwzapalne właściwości, które mogą wspierać układ immunologiczny i zapobiegać chorobom. Spożywanie ginu w umiarkowanych ilościach może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, poprawie krążenia krwi i redukcji stresu. Jednak należy pamiętać, że nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych, dlatego zawsze warto zachować umiar.

Rodzaje ginów

Istnieje wiele różnych rodzajów ginu, z których każdy ma inny smak i charakter. Do najpopularniejszych zaliczamy:

1. London Dry Gin – musi być wytwarzany z absolutnie czystego alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego. Po destylacji można dodać tylko wodę i etanol. London Dry Gin jest wytrawny, a zawartość cukru nie może przekraczać 0,1 grama na litr. Nie wolno także dodawać żadnych sztucznych aromatów czy barwników.

2. Plymouth Gin – nazwa pochodzi od miejsca gdzie był i jest produkowany – Plymouth. To trunek wyraźnie mniej jałowcowy i o niższej zawartości alkoholu od London Dry Gin. Co

Ciekawe, większość rodzajów ginu może być produkowana przez gorzelników na całym świecie, Plymouth Gin jest wyjątkiem. Technicznie jest rodzajem ginu, ale tylko jedna destylarnia posiada prawa do produkcji tego typu alkoholu.

3. Old Tom Gin – to gatunek, który początkowo był znany jako „bathtub gin”, ponieważ wytwarzany był w gospodarstwach domowych, a właściwie w… wannach! W smaku jest słodszy i intensywniejszy niż Londyn Dry. Ma ciemniejszy odcień niż pozostałe giny. Może to być nawet kolor karmelowy.

4. Genever – jest wytwarzany w podobny sposób, co whisky. Do jego produkcji używa się słodowych zbóż, a następnie destyluje trzy lub czterokrotnie.

Na rynku można znaleźć wiele różnych marek ginu, ale niektóre z najbardziej popularnych to Hendrick’s Gin, Tanqueray, Bombay Sapphire i Beefeater.

Koktajle na ginie 

Istnieje wiele klasycznych i popularnych receptur dla koktajli na bazie ginu! Oto najpopularniejsze:

1. Gin and Tonic – połączenie ginu, toniku i plasterków owoców cytrusowych.

2. Tom Collins – gin, sok z cytryny, syrop cukrowy, woda sodowa i kawałki limonki.

3. Negroni – mieszanka ginu, czerwonego wermutu i likieru Campari, podawana z plasterkiem pomarańczy.

4. Martini – gin z odrobiną wytrawnego wermutu, podawany z oliwką lub skórką cytryny.

5. Gimlet – gin z sokiem z limonki i syropem cukrowym.

Gin jest nie tylko popularnym napojem, ale także elementem kultury koktajlowej. Niezależnie od tego, czy preferujesz klasyczne receptury, czy eksperymentujesz z nowymi smakami, gin oferuje wiele możliwości dla miłośników koktajli.