Jaka jest różnica między koniakiem, a whisky? Sprawdź czy wiesz!

Koniak i whisky, to dwa bardzo popularne rodzaje alkoholu, jednak często bywają ze sobą utożsamiane. Jest to oczywiście błąd. Koniak i whisky naprawdę bardzo się różnią, a dziś przyjrzymy się temu dokładniej! 

Koniak i whisky – czym się różnią?

Koniak i whisky różnią się przede wszystkim składnikami produkcji. Koniak powstaje z winogron, a whisky z jęczmienia i innych zbóż. Koniak jest destylowany tylko w regionie Charente we Francji, natomiast whisky jest produkowana na całym świecie. Koniak dojrzewa w beczkach dębowych przez wiele lat, a whisky zazwyczaj przez 3-5 lat. To sprawia, że koniak zazwyczaj jest droższy niż whisky.

Jak produkuje się koniak?

Koniak powstaje z winogron uprawianych w regionie Charente i jest destylowany w specjalnych, miedzianych alembikach. Najpopularniejsze odmiany to Ugni Blanc, Folle Blanche i Colombard. Wina z tych odmian są destylowane i składowane w dębowych beczkach, gdzie dojrzewają przez wiele lat.

Z czym się pije koniak?

Koniak można pić solo lub z dodatkiem wody mineralnej lub lodu. Warto jednak pamiętać, że koniak to trunek mocny i należy go pić z umiarem. Jednak wspominaliśmy już niejednokrotnie, że kultura spożywania alkoholu, cały czas ewoluuje. Dlatego też pojawiło się wiele koktajli na bazie koniaku.

Koniak – gdzie pije się najczęściej?

Koniak jest bardzo popularny we Francji, ale także na całym świecie. Największym rynkiem eksportowym dla koniaku są Stany Zjednoczone.

Czy koniak jest zdrowy?

Koniak ma korzystny wpływ na zdrowie, ale tylko w umiarkowanych ilościach. Właściwości antyoksydacyjne zawarte w winogronach i koniaku mogą pomóc w ochronie przed chorobami serca i rakiem. Koniak może również pomóc w utrzymaniu zdrowych poziomów cholesterolu.