Podstawowe rodzaje kaw! Sprawdź, która jest twoją ulubioną!

Rodzaje podawania kawy są niezwykle różnorodne, każdy z nich ma swoje unikalne cechy i smak, a jest ich naprawdę dużo! Poznajmy najpopularniejsze kawki! 

Espresso 

Espresso jest podstawą wielu innych napojów kawowych.

Proces polega na przepuszczeniu wrzącej wody przez drobno zmieloną kawę pod wysokim ciśnieniem. Espresso charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem, a także gęstą warstwą na powierzchni zwaną „cremą”.

Podwójne espresso

Czyli dwukrotna porcja tej czarnego płynu. Jest bardziej intensywne i silniejsza niż tradycyjne espresso. 

Americano 

To kolejny popularny rodzaj kawy. Aby go przygotować, do espresso dodaje się wrzącą wodę, tworząc kawę większą objętościowo. Americano ma łagodniejszy smak niż czyste espresso, jest bardziej zrównoważony i mniej intensywny.

Cappuccino 

Czyli idealny wybór dla osób lubiących kawę z mlekiem. Składa się z połączenia espresso, gorącego mleka i pianki mlecznej. Proporcje składników mogą się różnić, ale zazwyczaj jest to 1/3 espresso, 1/3 gorącego mleka i 1/3 pianki mlecznej. Cappuccino ma delikatny smak i kremową konsystencję.

Flat White 

Również należy do gatunku „białych” kaw. Również składa się z espresso i gorącego mleka, ale pianka mleczna jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku cappucino. 

Latte 

Składa się z espresso i dużej ilości gorącego mleka, z dodatkiem pianki mlecznej na wierzchu. Latte ma bardziej mleczny smak niż flat white

Latte Macchiato

To warstwowa i zapewne najładniej wyglądająca kawa! Można powiedzieć, że jest to odwrócone cappucino, gdyż do dedykowanej szklanki najpierw wlewamy piankę, a dopiero później, bardzo powoli dodajemy espresso. 

Kawa, bez względu na rodzaj, ma pewne właściwości zdrowotne. Zawiera naturalne związki o działaniu antyoksydacyjnym, które mogą pomóc w ochronie organizmu przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Kofeina, obecna w kawie, może również zwiększać czujność i poprawiać zdolności poznawcze. Ponadto, niektóre badania sugerują, że picie kawy może być związane z mniejszym ryzykiem wystąpienia niektórych chorób, takich jak choroba Parkinsona czy cukrzyca typu 2. 

Dajcie znać, którą kawkę lubicie najbardziej! Widzimy się wieczorem na Szewskiej 12!