Whisky z Highlands. Wyjątkowy smak i szlachetne serwowanie! Dowiedz się więcej!

Od zawsze wiadomo, że Whisky to nie jest napój dla każdego. Jest mocna, cierpka i wytrawna…

Ale! Mimo tego, że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wszystkie jej gatunki i rodzaje są podobne smakowo, to nie ma nic bardziej mylnego! Smak i esencja whisky zależy od wielu czynników – produkcji, beczek, leżakowania, regionu i wielu innych… sprawdźmy, co kryje w sobie Whisky z Highlands

Highlands – lekcja geografii! 

Highlands, to największy region produkcji whisky który, dzieli się na cztery podregiony. Za region ten uznaje się całą powierzchnię Szkocji ponad Edynburgiem i Glasgow wraz ze szkockimi wyspami z wyłączeniem Islay. Z uwagi na swoją rozpiętość geograficzną, whisky produkowane na tym obszarze są mocno zróżnicowane

Rodzaje Whisky 

Na początku, warto sobie w ogóle wyjaśnić na jakie rodzaje dzielimy whisky. Wśród szkockich whisky, możemy wyróżnić Single Malt oraz Blended. 

Pierwszy z wymienionych rodzajów zawdzięcza swój smak temu, że jest produkowany tylko z jęczmienia suszonego na dumie torfowym, dzięki czemu na dymny aromat. Blended Malt jest natomiast mieszanką whisky z różnych zbóż.

Smak Whisky z Highlands

Whiskey z Highlands słynie ze swojego pełnego, bogatego smaku. Cechuje go równowaga pomiędzy słodyczą a delikatnie pikantnymi nutami. Właśnie to, przyciąga zarówno doświadczonych koneserów, jak i początkujących smakoszy. W szklance pełnej tego wyjątkowego trunku, znajdziemy: nuty słodowe i dębowe oraz owocowe i ziołowe

Najpopularniejsze destylarnie z Highlands

Destylarni w Highlands znajdziemy ponad czterdzieści! Ale na pewno warto zapamiętać te, które są najbardziej rozpoznawalne: 

-Aberfeldy

-Balblair

-Ben Nevis

-Clynelish

-Dalmore

-Edradour

-Glenmorangie

-Old Pulteney

-Tomatin

Które Whisky pochodzą z Highlands?

Highlandskich butelek znajdziemy całą gamę, choć do najbardziej rozpoznawalnych należą poniższe:

  1. Dalwhinnie 15
  2. Deanston 12 
  3. Deanston Kentucky Cask Matured 
  4. Glendronach 12 
  5. Glenglassaugh Evolution
  6. Glenglassaugh Torfa 
  7. Glengoyne 10 Years Old 
  8. Glenmorangie The Lasanta
  9. Glendronach 12 
  10. Aberfeldy 21

Pewnie zastanawiacie się, co oznaczają numerki przy niektórych brandach, prawda? To nic innego jak informacja o latach starzenia (czyli leżakowania danej whisky).

 Zatem jeśli widzicie Dalwhinnie 15, to już wiecie, że zanim trunek został przelany do tej butelki, to czekał aż 15 lat! Dużo czasu, prawda?